Tatiana Lesajová
Páčia sa mi pekné veci, no ešte radšej ich vytváram

Páčia sa mi pekné veci, no ešte radšej ich vytváram – Tatiana Lesajová

1024 684 Odviati

Každé ráno pri káve zablúdili moje myšlienky k našej kuchyni. Poobzerala som sa okolo seba. Všetko sa zdalo byť na prvý pohľad úplné, no niečo mi tam predsa len chýbalo. Moja ideálna kuchynská doska. Hľadala som ju už skutočne dlho, a tak moja kuchyňa zostávala stále nedokončená. Prešla som nespočetné množstvo kamenárstiev, kde som hľadala tie najrozmanitejšie farby a štruktúry. Ale nie hocijakého kameňa, v hľadáčiku som mala mramor. Svojim vzhľadom, trvácnosťou a farbami sa mi zdal jedinečný. Čím dlhšie som ideálny mramor hľadala, tým viac som tento nový materiál spoznávala. Vedela som, na čo sa zamerať, čo hľadať a čo od neho očakávať. Tak prečo tieto vedomosti nezúžitkovať aj niekde inde?

„Páčia sa mi pekné veci. No ešte radšej ich vytváram.“

Začalo sa to nekonečným hľadaním perfektnej kuchynskej dosky. Fascinovalo ma dotváranie vlastného kreatívneho priestoru. Časom však už nešlo len o veľkú plochu kuchynskej dosky, ale aj túžbu vytvoriť z mramoru niečo nové. Niečo vlastné. Objaviť nový kontext materiálu.

V decembri 2015 sa po prvý raz sformovala myšlienka vlastnej značky. Ako interiérová dizajnérka som navrhovaný priestor vždy vnímala komplexne. Všetky použité objekty museli byť funkčné, pekné a trvácne. No v tomto prípade šlo o niečo veľmi osobné. Pocit, nadšenie a vedomosti z objavovania nového materiálu som sa rozhodla pretaviť na objekt. Osobný objekt, ktorý si ponesie niečo z jedinečnosti, odolnosti a funkčnosti mramoru. Trvalo mi ďalších pár mesiacov, kým som sa naučila opracovať materiál a vytvoriť prvú kolekciu. Bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. Chcela som si nájsť vlastnú techniku, vlastnú cestu a vlastný osobný spôsob výroby. Svojmu šperku som chcela dať niečo viac. Pridanú hodnotu. Pocit, že vám vydrží navždy. Nechcela som vytvoriť šperk, ktorý po zložení z krku musíte odložiť do šperkovnice. Cieľom bolo vytvoriť objekt, ktorý aj po zložení z krku harmonicky dotvára váš interiér. Stáva sa jeho súčasťou.

Metaformi je slovo, ktoré vystihuje tieto vlastnosti. Znamená pridanú hodnotu, nadhodnotu tradičnej formy šperku a  odkazuje na pôvod vzniku samotného materiálu – „metamorfóza“. Slovo, ktoré sa napriek svojej jednoduchosti hľadalo veľmi ťažko. Rovnako, ako správny kúsok mramoru. No najvtipnejšie na tom celom je, že na mojej kuchynskej linke nakoniec pristála doska zo žuly ?

Novinky Odviati

Každý mesiac Vám pošleme e-mail so všetkými novinkami. Žiaden spam.