Libor Hlaváček
Ujo baleťák s čapicou je tu!

Ujo baleťák s čapicou je tu! – Libor Hlaváček

1024 684 Odviati

Najťažší je ten prechod zo sveta slávy do ničoho. Na javisku som stál 25 rokov. A jedného dňa je to preč. Všetok aplaus, publikum, sláva. Ráno sa zobudíš a zístíš, že zrazu môžeš úplne všetko. A zároveň nemusíš nič. Môžeš vstať, kedy chceš, jesť kedy a čo chceš a piť kedy chceš. Zrazu máš obrovské množstvo voľného času, s ktorým nevieš naložiť správne. Každý večer som zaspával s pohárom vína, ktorý sa stal pre mňa nutnou pravidelnosťou. Nedokázal som prekonať ten pocit prázdnoty, ktorý ma každý večer začal obklopovať. V ušiach mi stále znel potlesk ľudí z publika. Potreboval som každodenné rozptýlenie, potreboval som niečo, na čom by som sa opäť mohol tešiť, niečo, čo by ma napĺňalo tak, ako balet.

Dosiahol som všetko, čo sa v tom čase dosiahnuť dalo. Bol som sólistom divadla, odtancoval som vyše 30 predstavení, za svoj prínos baletu 20. storočia som získal Cenu Jihočeské Thálie. Spolu mám dokonca tri. Precestoval som pol sveta, no napriek tomu sa najradšej vraciam sem, na Slovensko.

Po skončení kariéry sa však môj svet úplne rozpadol. Nevedel som, kto poriadne som a kam vlastne patrím. Za to, že teraz sedím tu, ale vďačím svojej maminke. Jej posledným želaním bolo, aby som prestal piť. Navždy. A tieto slová sú pre mňa sväté, pretože boli jej poslednými. Ako sa hovorí, že niekto musí odísť, aby zas ďalší prišiel. Ona odišla, aby som sa ja mohol vrátiť. Nanovo. Aby som mohol začať od začiatku. Naučil som sa znova žiť, ale odlišným spôsobom, za oponou. Na všetko treba čas, vravela moja maminka. Život je ako sviečková, pokiaľ tomu nedáš dostatok času, nikdy to nebude ono. A keď tomu dáš dostatok času, začnú sa diať zázraky.

Marco je nesmierne talentovaný krasokorčuliar. Naša spolupráca sa začala jedinou správou na Facebooku. Mal záujem o tréningy baletu. Technická známka z krasokorčuľovania bola u neho na jednotku, to čo mu však chýbalo bol umelecký dojem. Začal som v ňom vidieť kus seba, vkladal som všetky svoje skúsenosti do neho. A on sa zlepšoval. V priebehu roka urobil taký obrovský progres, aký som už po dlhú dobu u nikoho nevidel. Môžem povedať, že som sa istým spôsobom vrátil na javisko spolu s ním. A som na neho hrdý. Veď sa stal niekoľkonásobným majstrom Slovenska.

Balet pozná rôzne formy vyjadrenia emócii pohybom. Poznáme opatrné váhavé drobné odmietavé gesto alebo striktné výrazné rozhodné NIE. A keby ste videli, aké Nie! dokáže stvárniť Marco, pochopili by ste, že sa za tým skrýva emócia, ktorá je skutočná. Emócia a skúsenosť, ktorú som mu odovzdal ja. Rovnaké striktné Nie! som si povedal v poslednom okamihu, keď som stál zoči voči publiku – mojim blízkym, ktorých som mohol navždy vďaka pitiu stratiť.

Teraz môžem s istotou povedať, že som späť a silnejší ako kedykoľvek predtým. Venujem sa tomu, čo milujem a rozdávam tým radosť aj iným. A viete, čo je na tom najkrajšie? Keď prídem na tréning s mojimi najmenšími krasokočuliarikmi a tí s radosťou zakričia: Ujo baleťák s čapicou je tu!

Novinky Odviati

Každý mesiac Vám pošleme e-mail so všetkými novinkami. Žiaden spam.